DOĞUMHANE ÜNİTESİ

Hayvanların yattıkları duvarlarda bulunan özel kauçuk malzemeler hayvanların sıcak ve soğuktan olumsuz etkilenmelerini önlemektedir. Hayvan kaşımak için ahırımızda otomatik kaşıyıcılar bulunmaktadır. Hayvanların sağlık kontrollerinin yapılmasını kolaylaştırmak üzere bağlama düzenekleri bulunur.Termos özelliğine sahip otomatik suluklar ile hayvanlara her zaman sağlıklı ve temiz su temini sağlanmaktadır.

 

Termos özelliğine sahip otomatik suluklar ile hayvanlara her zaman sağlıklı ve temiz su temini sağlanmaktadır.

 

Doğumhanede, doğum belirtileri gösteren hayvanların kolay ve rahat doğum yapabilecekleri özel doğum bölmeleri vardır. Gebeliğin 255. gününü dolduran inekler özel bir beslenme programı çerçevesinde doğumhane ünitesine alınmaktadır.

 

 Buzağı doğduktan sonra özel olarak yapılmış olan 40 bölmelik, kolostrum bölümlerinde buzağılara 3 gün boyunca özel bir program dahilinde ağız sütü verilmektedir.

 

Buradan ayrılan hayvanlar, otomatik buzağı besleme makinelerinde 77 gün boyunca cinsiyetlerine, doğum ağırlıklarına, yetiştirilme amacına göre beslenmektedirler.

SAĞIMHANE ÜNİTESİ

Sağımhanemizde 20 ( 10 x 2 DM 70) hayvanı aynı anda sağabilen süt sağım sistemi kurulmuştur. Bu Sistem Avrupa'daki mevcut olan 4 sistemden biridir. Burada inekler otomatik meme başlıkları ile sağılırlar. İneğin sağılması bittikten sonra başlık otomatik olarak memeden ayrılmaktadır.

 

 El değmeden sağılan sütler, borular vasıtasıyla T.COOL süt soğutma tanklarına nakledilirler. Süt burada +3 dereceye kadar soğutulmaktadır ve bu tanklar 6000 litre kapasitelidir. Daha sonra tanklardaki süt santrifüj pompası yardımıyla tankere nakledilir.

 

 Sağım sonunda tüm sağım sistemimiz otomatik olarak deterjan ve dezenfektanlarla 95 derecelik sıcak su ile yıkanır. Daha önceden veteriner hekim tarafından tespit edilen ve sağlık problemi olan hayvanlar revire alınmaktadır. Burada ise hayvanların sağlık problemleri en kısa sürede giderilmektedir.

YEM HAZIRLAMA ÜNİTESİ

Yem hazırlama ünitesi saatte 8 ton kapasiteli kırma, karıştırma ve depolama ünitelerinden oluşmaktadır.  Burada süt konsantre yem hazırlanmaktadır.

 

  Yemleme optimix adındaki Mikser vagonla yapılmaktadır.  Kuru otu,silajı ve konsantre yemi üzerindeki özel tartı yardımı ile ölçülü olarak alıp, karıştırıp hayvanların önüne dağıtma işlemini yapmaktadır.

Facebook'ta Paylaş