SAĞMAL İNEK AHIRI

Sağmal inekler, yarı açık  serbest duraklı ahırlarda barındırılmaktadır. Bu ahırlarda otomatik suluklar,10 hayvana bir suluk düşecek şekilde planlanmıştır. Otomatik gübre temizleme sistemi sayesinde hayvanların refahı en iyi şekilde sağlanmaktadır. Hayvan yatakları antibakteriyel özellikli ve üst düzeyde konfor sunmaktadır. Sağmal inekler verim özelliklerine göre ve laktasyondaki durumlarına göre özel olarak gruplar halinde beslenmektedir.

BUZAĞI BÖLMELERİ

Süt ve et kalitesinin yemleme ve buzağıların beslenmesinden itibaren başlandığı ilkesi ile hareket edilen  Altıntaş Çiftliği’nde, buzağıların beslenmesinde modern yöntemler kullanılıyor ve buzağıların yetiştirilmesine ayrı bir önem veriliyor.Buzağılar inek ahırlarında ve diğer buzağılardan ayrı,tek buzağıya yeterli büyüklükteki özel bölmelerde barındırılmaktadırlar. Buzağı hareketleri  ve yem tüketimleri titizlikle kontrol edilmektedir.

 

     Buzağılar doğumdan sonra  ağız sütü ya da kolostrumu alması için ana yanında bırakılmaktadır. Ancak 24 saat geçmeden bireysel bölmelere alınmakta ve burada ağız sütüne özel emzikli kovalarla 3 gün daha devam etmektedir. Ahır sütüne geçildiği günden itibaren buzağıların  önünde sürekli olarak; su, yonca kuru ot, buzağı büyütme yemi bulundurularak düzenli olarak tazelenmektedir.

 

     Buzağılar 75 günlük olduklarında, 6 aylık olana kadar grup halinde dişi ve erkek birlikte yarı açık buzağı ahırlarında barındırılmaktadır. Altıncı aydan 15 aya kadar dişi ve erkekler artık ayrılmakta ve dişiler yarı açık genç  dişi hayvan ahırlarında barındırılmaktadır. Dişiler 15 aydan sonra tohumlanmakta ve düve ahırlarına alınmaktadır.

Facebook'ta Paylaş