Çiğ süt nedir?

 

Çiğ süt tüm yağ içeren ve herhangi bir işlem görmeyen , homojenize ve pastörize edilmemiş süt dür.

Çiğ süt içmek güvenli midir?

Sağlıklı koşullarda üretilmiş olan gerçek süt güvenli ve sağlıklı bir besindir. Bu ineklerin  sağlıklı ve herhangi bir enfeksiyon olmaması önemlidir. İnekler hijyenik koşullarda sağılmalı ve süt hemen soğutulmalı. Beslenmesinde tahıl sadece küçük bir miktar, daha çok çim, saman ve silaj vermek gerekir.

 

Çiğ sütü faydalı kılan nedir?

Çiğ süt patojenleri öldürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir, birçok bileşen içerir. Bunlar, lakto-peroksidaz, lakto-ferrin kan antimikrobik bileşenler (lökositler, B-makrofajlar, nötrofiller, T-lenfositler, immünoglobulinler ve antikorları), özel karbonhidratlar (polisakaritler ve oligosakaritler), özel yağ (orta zincirli yağ asitleri içerir fosfolipidler ve spingolipids), enzimler, lizozim, hormonlar, büyüme faktörleri, müsinler, fibronektin, glycomacropeptide, faydalı bakteriler, bifidus faktörü ve B12-bağlayıcı protein tamamlar. Bu bileşenler, marketlerde satılan sütlerde çoğunlukla pastörizasyon ve ultrapasteurization ısı ile etkisiz hale getirilir. Bu sıvı gerçekten süt değil. Bu patojenler ve bakterileri uzaklaştırmak ve raf ömrünü uzatmak için ısıtılmış bir kimyasal olarak değiştirilmiş bir maddedir. Elde edilen süt düşük enzim aktivitesi değişmiş vitamin ve mineralleri yok olmuş, doğal olarak oluşan yararlı bakteriler tahrip edilmiş ve sindirimi zor bir sıvı olmuştur.

Çiğ süt tüketmenin birçok sağlık faydaları vardır. İlk çalışmalar çiğ süt tüketen çocukların hastalığa karşı daha büyük bir direnç, daha iyi büyüme ve daha güçlü dişleri olduğunu gösterdi.  Çiğ süt, aslında yardımcı alerjik reaksiyonlara karşı koruma ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Çiğ süt tüketen çocuklarda astım ve alerji belirtilerinin görülmediği yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Erişkinlerde osteoporoz, artrit, sindirim bozuklukları, yorgunluk, kilo kaybı ve hatta kanser için çiğ sütün yararlı etkileri için birçok referanslar vardır.

Çiğ süt tüketiminde dikkat edilmesi gereken konu, inekler hijyenik koşullarda sağılmalı ve süt hemen soğutulmalı. Soğutulan süt tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir korunmalı.